Co z uszkami do ręczników
Uszka do ręczników są dosyć ważną rzeczą. Pomimo tego producenci ochoczo o nich zapominają.
Zaleca się, by ręczniki miały idealnie wyschnąć rozłożone; jednak w przypadku większej rodziny łazienka nie zawsze posiada potrzebną ilość uchwytów na ręczniki. Nam krawcowym i nie tylko nie pozostaje nic innego, niż wziąć igłę i nitkę do ręki i zacząć zajmować się naszywaniem uszek.
Również w ten sposób dzieci w przedszkolach muszą wieszać ręcznik, uszka są również niezbędne do wysuszenia ręczników kuchennych i ściereczek. Ponieważ te drobne przeróbki nikogo z nas nie bawią, przygotowaliśmy dla Państwa bardziej interesujące przyszywanie. Sposobów, jak sobie z tym poradzić jest więcej.
Spójrzcie na 3 proste sposoby naszywania uszek, ale przede wszystkim na bogaty wybór ręczników, które sobie mogą Państwo u nas zakupić.
1 PRZYSZYWANIE USZEK PRZEZ RÓG
Przygotujcie sobie ostre nożyczki i maszynę do szycia z jedwabną nicią w kolorze ręczników. Jest to ważne, gdyż w tym przypadku trzeba rozpruć małe kawałki szwów lamujących ręcznik. Zostawcie otwory na tyle małe, aby byli Państwo w stanie końcówką nożyczek wepchnąć pod lamówkę solidne bawełniane tasiemki. Tasiemkę lekko poluzować, ponieważ nigdy nie wiadomo, ile się skurczy podczas prania ręczników. Następnie ponownie należy przeszyć lamówkę tą samą nitką. Zaletą tych uszek jest to, że nigdzie nie wystają z ręczników.
PORADA: Podczas szycia warto przeszyć podwójnie tasiemkę. Przed wszyciem należy przegiąć pasek tasiemki i przeszyć go wzdłuż brzegów. Podwójny materiał jest mniej pofałdowany.
2 PRZYSZYWANIE OZDOBNEGO USZKA NA ŚRODKU
Z dobrej jakości tasiemki z mieszanego materiału powstaną bardzo ładne uszka w kształcie litery V. Za pomocą podwójnego zgięcia należy złożyć tasiemkę o szerokości co najmniej 1,5 cm w taki sposób, by powstała ostra końcówka tak jak pokazano na obrazku. Zastanówcie się, czy uszko przyszyjecie na środku krótkiego czy długiego boku ręcznika. Zależy to od tego, jak są Państwo przyzwyczajeni wieszać ręczniki i ile macie na nie miejsca. Osobiście wolę środek dłuższego boku. Wiszące ręczniki - a zwłaszcza ręczniki kąpielowe- wyglądają lepiej i nie zajmują tak dużo miejsca. Z tego względu, że taśma jest syntetyczna, nie będzie się fałdować, a za pomocą płomienia świeczki uniemożliwi strzępienie się uciętych końców. Więc należy je tyko 3 mm odgiąć do tyłu i blisko brzegu przeszyć w miejscu, gdzie kończy się obrębienie ręcznika i zaczynają pętle.
3 PRZYSZYWANIE OZDOBNEGO USZKA NA RÓG
Jeśli uszka mają za zadanie ozdabiać, więc niech zdobią. Należy użyć solidnej syntetycznej satyny, która się nie gniecie i na każdy ręcznik przygotować 2 ładne guziki. Należy przyszyć je w rogu ręcznika wraz z uszkiem. Dokładnie naprzeciw siebie, w taki sposób jak podczas wzmacniania guzików na płaszczu. Uszka wyglądają świetnie, gdy na wieszakach obok siebie wisi kilka ręczników.