Babskie porady mycia okien

 

Lśniące okna są wyznacznikiem prawdziwej czystości domu. Kiedy powietrze wpada do naszego mieszkania przez pachnące firanki cieszymy się z efektu naszej pracy.

Babcia mojego męża, która urodziła się na początku ubiegłego stulecia, uważała okna za czyste takie, kiedy nie było widać, czy są w oknie szyby, czy też nie. Kiedyś przeciwko nim ruszył wielki kot Diabeł, który prawie nie przeżył, bo nie zauważył, że okna były zamknięte. Do dziś żałuję, że nigdy babci nie zapytałam, czym te okna myła!? Jedno ale wiem na pewno, że nie używała żadej chemii. Podstawą zdecydowanie była woda i ówczesne czarno-białe gazety, które nie zawierały farby, a okna były wypolerowane całkowicie bez smug.

Sama do sprzątania się muszę trochę namawiać, chociaż jak mawia nasz redaktor Robin, można posprzątać w mgnieniu oka. Przecież mamy wynalazek stulecia w postaci odkurzacza do okien, ale poza tym spokojnie możemy wrócić do sprawdzonych metod, które rządziły minionym stuleciem. Może i Tobie się przydadzą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPRZĄTANIE ZAMIAST DIETY

umyj okna, wypierz firany i zasłony a nie musisz chodzić na siłownię

 

 

Sprzątanie domu nie należy do spraw przyjemnych. Czasami czekamy dość długo, aż nabierzemy tzw. smaku. Ale jeżeli już się przekonamy, możemy zacząć. Ponieważ męczące sprzątanie, takie jak mycie okien, może być dobre dla naszego ciała, pomyśl o tym jak o wizycie na siłowni. Mycie okien wymaga nieustannego ruchu w górę i w dół, wieszanie firanek rozciąga plecy i ramiona, a głowa nie musí w ogóle pracować, ale pod warunkiem, że będziesz uważać, gdzie stawiasz nogi.

 

CZY WIESZ, ILE KALORII SPALASZ PODCZAS PRACY?

 • kiedy pracujesz – ze wspomnianym smakiem, wtedy sprzątanie może mieć również działanie antydepresyjne, niezależnie od tego, że satysfakcja po sprzątaniu wprawi Cię w dobry nastrój
 • podnoszeniem ramion z ciężarkami - takimi jak firany i ciężkie zasłony doskonale wzmacniasz górną część ramion, przez ¾ godziny wieszania prania spalisz około 150 kcal
 • za taki sam czas poświęcony na myciu szyb zużyjesz do 250-300 kcal
 • wchodzenie na taboret czy drabinkę wzmacnia pośladki i uda
 • biorąc pod uwagę, że potem musisz powycierać po sobie podłogę lub dokładnie odkurzyć, spalasz przynajmniej 150-200 kcal/godz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 CZYSTE OKNA

pomoże ocet i nowoczesna technika

 

 

Wykorzystując sztuczki mycia okien z ubiegłego wieku, osiągnęliśmy czyste okna przy użyciu różnych gwarantowanych metod. Zawsze chodziło o jedno – żeby szyby lśniły i żeby mycie okien zajęło jak najmniej czasu. Trzeba zaznaczyć, że wcześniej borykano się z innym typem okien, drewniane ramy ulegały rozpadowi, a łuszcząca się farba łatwo skaleczyła palec. Nie mówię już o okuciach i klamkach czy wymiataniu zmumifikowanych owadów między szybami. Nic więc dziwnego, że gdy rozeszła się wieść o tym, jak doskonale myć okna za pomocą np. budyniu w proszku, mało która pani domu się oprze:

LŚNIĄCE SZYBY

 • Budyniowe cudo - budyń waniliowy (możesz użyć truskawkowego, ja bym zrezygnowała tylko z kakao) wymieszaj w 4 litrach letniej wody. Szkła dokładnie umyj gąbką, zbierz wodę ręczną gumową ściągaczką, a następnie wypoleruj szmatką, która nie gubi włókien.
 • Gąbki z nylonowych rajstop – trochę to śmieszne, ale metoda z pewnością wyprzedza pragnienie po ściereczkach z mikrowłókna. Zrolowane nylonowe rajstopy były wpinane w koki, z kolorowych rajstop dziewczyny robiły sobie kokardy do włosów, jednym słowem nic się nie zmarnowało. Ponieważ po wyschnięciu szyb zawsze pozostawały smugi, ktoś wymyślił, że po umyciu okien wodą z dodatkiem kilku kropel płynu do naczyń warto je przetrzeć i wypolerować rolką z nylonowych rajstop. Wodę cieknącą na ramę okna powycierać szmatką, a po wyschnięciu okno powinno pięknie lśnić.

Bardzo dobrze, że nie używasz chemii, ale zawsze możesz zaopatrzyć się w pomoc w postaci ekologicznego środka do czyszczenia szkła (zobacz galerię pod artykułem). A jeśli jednak podobnie jak ja wybierzesz ocet, to trzyczęściowe okno umyjesz w ciągu 35 minut w następujący sposób:

 • przygotuj wiadro z octem (około pół decylitra octu na półtora litra ciepłej wody) i pomocą gładkiej gąbki umyj szkła. Jeśli okna są po zimie bardzo zaniedbane, umyj je dwukrotnie. Po umyciu okna usuń wodę odkurzaczem akumulatorowym, a minimalną ilość pozostałej wody wypoleruj czystą ściereczką z mikrowłókna. Gwarantuję tanią, zdrową i superszybką akcję

ZESTAW DO CZYSZCZENIA OKIEN WINDOW CLEANER LEIFHEIT z długim drążkiem do pracy na zewnątrz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 PIERZEMY FIRANKI

w specjalnym preparacie i sodą

 

 

Pranie nylonowych firan, które najczęściej przemycano z NRD również wiele przeszło. Włókna nylonowe często poszarzały od dymu papierosowego lub zyskały żółtą poświatę od słońca itp. Aby firanki były bialutkie często korzystano z dość ciekawych metod, pamiętam na przykład wybielanie firanek pigmentem o barwie niebieskiej ultramaryna. Faktem jest, że również dzisiaj włókna poliamidowe mogą tracić swoją biel, ale na szczęście mamy na to sposoby. Bez żadnej gwarancji możesz wypróbować metody z przeszłości:

 • aby wybielić poszarzałe firany wystarczy przed praniem namoczyć je w roztworze 5 opakowań proszku do pieczenia i wody, inna metoda to dodanie takiej samej ilości sody oczyszczonej; namoczone firanki pozostawić na całą noc.
 • sól kuchenna jest niezastąpiona w wybielaniu firan, wystarczy rozpuścić 100 g soli w 5 l letniej wody. W tak przygotowanym roztworze firanę moczymy. W obu przypadkach po namoczeniu firany należy wyprać.

JAK POPRAWNIE PRAĆ FIRANY?

 • delikatnie zdjąć firany z okna, warto pozbyć się z nich kurzu
 • firany umieścić w specjalnym worku do prania, a jeśli go nie masz - w zwykłej poszewce od poduszki; będziesz mieć pewność, że firanki się w praniu nie zniszczą
 • napełnić bęben tylko do połowy, by firany miały odpowiednio dużo miejsca swobodnie przemieszczać się w pralce
 • nie używać proszku do prania, który się pieni, używać specjalnych produktów do firan (zobacz galerię pod artykułem)
 • prać w temp. 30°C, wybierz program do tkanin delikatnych bez wirowania lub na maksymalnie 400 obr./min
 • nie używać suszarki, po zakończeniu prania zostawić firany w bębnie pralki na kilka minut, aby ociekły, i rozwieś wilgotne na oknie;
 • jeśli prasujesz, to zgodnie z zaleceniami producenta

 


 

Zestaw do czyszczenia okien Window Cleaner, Leifheit 1 Zestaw do czyszczenia okien Window Cleaner, Leifheit 2
Zestaw do czyszczenia okien Window Cleaner, Leifheit
299,90 zł
W magazynie 9 sztuk
Pełny opis
Proszek do prania firanek QALT 1
Proszek do prania firanek QALT
5,90 zł
W magazynie więcej niż 20 sztuk
Pełny opis
Gotowa firana żakardowa STELLA 350 x 160 cm 1 Gotowa firana żakardowa STELLA 350 x 160 cm 2
Gotowa firana żakardowa STELLA 350 x 160 cm
109,90 zł
W magazynie więcej niż 20 sztuk
Pełny opis
Gotowa firana żakardowa STELLA - komplet na balkon 1 Gotowa firana żakardowa STELLA - komplet na balkon 2
Gotowa firana żakardowa STELLA - komplet na balkon
199,90 zł
W magazynie więcej niż 20 zestawów
Pełny opis
Newsletter
Nowości i akcje
na Twój e-mail

Szczegóły odnośnie przetwarzania danych osobowych znajda Państwo tutaj.

Gwarancja bezpiecznych zakupów

Jesteśmy certyfikowanym sklepem i przestrzegamy zasady bezpiecznych zakupów.

24 292
punktów
odbioru

oraz wiele korzyści
wygodnego zakupu