Wiosenny wianek z baziami
Wianek jest symbolem witania wiosny tak samo jak symbolem świąt Bożego Narodzenia. Wianek możesz zawiesić na drzwiach, lub na oknie, będzie też piękną dekoracją stołu, wokół którego spotykamy się na co dzień. Wniesie do domu budzącą się do życia przyrodę.
Podstawową bazę na wianek możesz ozdobić według własnego uznania. Zbieraj skorupki jaj przepiórczych, przynieś z lasu mech, ptasie piórka lub kup urocze sztuczne dekoracje. Jeśli podczas spaceru spotkasz kwitnącą wierzbę, weź ze sobą kilka krótkich gałązek. Wiosenne bazie to niezwykle cenne źródło pierwszego po zimie pokarmu dla pszczół dlatego jednak wolę zrobić zakupy w kwiaciarni, gdzie gałązki nie pochodzą z wolnej przyrody. Najważniejsze, żeby były świeże, miękkie i elastyczne.
Bardzo mi się podoba dekoracja z wierzbowych bazi. Bazie kotki - jak się je popularnie nazywa, w wodzie przekwitną i staną się brzydkie. Aby zostały niezmienione, małe i puszyste warto je trzymać bez wody. Gałązki wierzby można dowolnie suszyć, a dekoracje z nich wykonane będą cieszyć przez długi czas.
Na drzwi zewnętrzne odpowiednie są wianki z materiałów sztucznych, które są odporne na różne warunki klimatyczne. Wianek by miło witał Cię przy wejściu do domu udekoruj kilkoma wiosennymi gałązkami z pączkami.
CO JEST POTRZEBNE DO WYKONANIA WIANKA
Na wianek miałam tylko kilka gałązek wierzby, więc nie jest duży. Postępuj więc zgodnie ze swoim zamiarem i przygotuj odpowiednią bazę do tworzenia wianka.
Przygotuj:
- baza z pędów winorośli
- świeże gałązki wierzby
- drut do wiązania
- łyko pomocnicze
- nożyczki ogrodowe
NAJPIERW PRZYMOCUJ BAZIE
Gałązki wierzby należy skrócić na potrzebną długość. Koniec gałązki należy zahaczyć o bazę i przekręcić w prawo. Kontynuuj w ten sam sposób dodając kolejne gałązki. Każdą zwiąż łykiem ponieważ gałązki są elastyczne i wysuwają się spod dłoni.
PRZYGOTUJ NASTĘPNE DEKORACJE
Wianek z gałązkami przymocowanymi łykiem pozostawiam na 2 dni do wyschnięcia. Elastyczne gałązki w cieple tracą swoją siłę, później będzie lepiej się z nimi pracować. W międzyczasie masz sporo czasu na przemyślenie następnej dekoracji. Wianek może pozostać całkowicie naturalny, można dodać trochę kolorów i pastelowe jajka, dziecięce drobiazgi, wstążki, słowem wszystko, co Ci przyjdzie do głowy. Ja zostałam z naturą i wianek ozdobiłam mechem i dmuchanymi jajami przepiórczymi. Po wyschnięciu wierzbowych gałązek owinęłam korpus drutem i usunęłam łyko pomocnicze.
POMYSŁ NA WYKOŃCZENIE WIANKA W KSZTAŁCIE GNIAZDA
Teraz wystarczy schować drut pod mchem. Użyj nożyczek, aby wsunąć go między gałęzie korpusu, dobrze się tam będzie trzymać. Wianek umieściłam na talerzu, środek wianka wypełniłam jajkami dając im formę gniazda. Dodałam kilka białych ptasich piórek i wianek jest gotowy.